Nissan Vizyon Oto, Resmi Nissan Yetki Belgesine sahip nadir özel servislerdendir.

Pzt-Cmt: 08:30 - 18:00

24 Saat Acil Destek

Uzman Kadro

Nissan Yetki Belgeli Servis

Araç Bakımı Neden Önemlidir ?

nissan mekanik onarım

Bir araç sahibiyseniz markası ve de modeli ne olursa olsun mutlaka belli periyotlarla aracınızın bakımını yaptırmanız ya da yapanız gerekiyor. Bu sizin yolculuk esnasında yolda kalmamanız noktasında önemlidir. Üstelik aracınızda güvenli bir seyahat gerçekleştirebilmeniz içinde gereklidir.

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmadığınız da ilk karşılaşacağınız sorun aracın performansıyla ilgili olacaktır. Bu dönemde aracınız normalden daha fazla yakacak ve kaçındığınız servis masrafı size daha pahalıya patlayacaktır. Araçların her aksamının kullanıma bağlı olarak yıprandığını biliyoruz dolayısıyla bakımsız bir aracın çıkaracağı masraf bakımlı olan bir araca göre daha fazla olacaktır. Bir aracın bakımında yalnız servis değil sizin yapacaklarınızın da aracın performansının artmasına neden olacağını unutmamalısınız.

Araç bakımını düzenli olarak yaptırdığınız da olası arızalarında önüne geçmiş olursunuz. Tüm bunları bir araya getirirsek ”Araç Bakımı Neden Önemli?” sorusunun yanıtını da vermiş oluruz.

Araç Bakım Süresi

Araçlardaki bakım aracın modeline göre de değişiklik gösterir. Süre her araç için aynı demek doğru olmayacaktır bunun içinde standardın üzerinde bir şekilde aracınızı gözlemliyor olmanız gerekir. Türkiye’de yolları ve trafiği düşündüğünüzde aksamların daha erken bozulması gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

İşin standart olarak zamanlamasına baktığımız zaman benzinli bir aracın 10–15 bin kilometre de dizel araçların ise 10 bin kilometrede bir bakımlarının yapılması gerekir. Eğer ki siz aracınızı sık kullanmayan biriyseniz bu durumda bu süre biraz daha uzun olabilir.

Turbolu araçlar için konuşursak burada sürenin daha kısa tutulmasında fayda var. Örneğin turbo ve dizel bir aracın bakımının 6 ayda bir yapılması yeterli olabilecektir. Ancak aracın bakımlarının daha kısa sürede yapılması gereken durumlar da vardır.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Aracınızı çok fazla ve hızlı kullanıyorsanız.
  • Yoğun bir trafikte günlük olarak araç kullanıyorsanız.
  • Arazi koşulları aracınızı zorluyorsa.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 3 madde araçların mutlaka bakım sürelerinin kısalmasına neden olacaktır. Bunun içinde bu şekilde araç kullanan kişilerin ekstra bir özen göstermeleri gerekir.

Bir aracın bakımının nedeni performansı artırmak ve aracın üzerindeki motorun ömrünün daha fazla olmasını sağlamaktır. Dolayısıyla bunları kontrollü bir şekilde yaptığınız zaman aracınızın sizi yolda bırakması da mümkün olmadığı gibi daha yüksek kilometrelere kadar aracınızı kullanabilirsiniz. Üstelik performansından da hiçbir şey kaybetmezler

Rutin bir şekilde bakımı yapılan araçların büyük masraflar açması söz konusu değildir.  Bunun için size tavsiyemiz aracınızın bakımlarını mutlaka düzenli bir şekilde yaptırmanızdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *