Nissan Vizyon Oto, Resmi Nissan Yetki Belgesine sahip nadir özel servislerdendir.

Pzt-Cmt: 08:30 - 18:00

24 Saat Acil Destek

Uzman Kadro

Nissan Yetki Belgeli Servis

Aracınızın Kliması Soğutmuyor Mu ?

arac klima bakimi

İster eski olsun ister yeni araç sürücülerinin en çok şikayet ettiği konuların başında klimalar geliyor. Özellikle de yaz mevsimlerinde klimalı bir araçta klimanın çalışmıyor ya da soğutmuyor olması sıkıntı verici bir durumdur. Burada uzman görüşlerine bakarsak ilk nedenin araçtaki klima gazının bitmiş olması ya da eksilmiş olmasıdır.  Eğer ki bu şekilde bir sorun tespit edilmiş ise aşağıdaki şekilde aracın klima gazı dolum işlemi yapılması gerekir.

Araç Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılmaktadır?

Öncelikli olarak durumun tespit edilmesinin ardından uygun bir zaman dilimi içerisinde yetkili servise ya da bu işi yapan tamircilere gitmek gerekiyor. Araç klima gazları insanların akıllarında hep pahalıymış gibi görünüyor olsa da aslında oldukça ekonomiktir ve burada bir fiyat belirtmesi yapacak olursak modeline ve markasına göre değişmekle birlikte 50 ile 100 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Buraya kadar olan kısım en çok görülen sıkıntıların başında gelir ve çözümü de çok basittir. Ancak yalnız neden klima gazının bitmesinden kaynaklı olmayabilir. Bunun içinde olası sorunları şu şekilde belirtebiliriz.

Klima Hortumu

Aracın klima düzeneğine baktığımız zaman hortumda vardır. Klima hortumu zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak eskiyip delinebilir ya da oksitlenme meydana gelebilir. Bu durumda hortumun değiştirilmesi çözüm olacaktır.

Klima Peteği

Yaz mevsiminde sürekli olarak kullanılan klimalar beraberinde klima peteğinin de tıkanmasına neden olabilecektir. Bu durumda klima peteğinin temizlenmesi ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Klima peteğinin tıkalı olması soğutmanın ve ısıtmanın geç olmasına neden olacak bir durumdur.

Termostat Arızası

Klima termostat arızası iyi bir sürücü tarafından rahatlıkla tespit edilebilen bir arızadır. Burada bilgilendirme yapmak açısından şu şekilde bilgi verebiliriz. Araca gaz verdiğiniz zaman klima daha canlı üfürüyor ve ayağınızı çektiğiniz zaman düşük üfürüyorsa termostatta bir sıkıntı var demektir. yapmanız gereken işlem ise bir an önce yetkili bir servise aracınızın klimasını göstermek olacaktır.

Klimayı Çalıştırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Klimayı aracınızı çalıştırmadan ve aracın motoru henüz ısınmadan asla açmayın.
  • Aracın içerisinde sıcak bir ortam varsa ilk önce camları açarak içerideki sıcak havanın çıkmasını sağlamalısınız. Bunun için camlar açık bir süre gidebilirsiniz.
  • Klimanızı çalıştırdığınız anda mutlaka soğuk ayara getirmelisiniz. Bunu aracınızdaki kırmızı ve mavi olan renklerden anlayabilirsiniz.
  • Klimayı ilk önce düşük bir devirle açın daha sonrasında ise yükseltebilirsiniz.
  • İlk çalıştırmaya başladığınız da camlar ve tabana üfletmelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *