Nissan Vizyon Oto, Resmi Nissan Yetki Belgesine sahip nadir özel servislerdendir.

Pzt-Cmt: 08:30 - 18:00

24 Saat Acil Destek

Uzman Kadro

Nissan Yetki Belgeli Servis

Araçlarda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır ?

yakit tuketimini azaltacak onlemler

Günümüzde artık insanların toplu taşıma araçlarını kullanmadıklarını görüyoruz. Özellikle de büyükşehirlerde istenilen bir yere zamanında gidilemiyor olması bireysel olarak insanların kendi araçlarıyla seyahat etmesini adeta zorunlu hale getirmiş durumda. Toplu taşıma araçlarının kullanılmasının en büyük gerekçesi ekonomik olmasıydı.

Ancak şahsi araç kullanımının da her geçen gün artıyor olması insanların da araç kullanırken tasarrufa gitmesine neden oldu. Bu makalemizi paylaşmamızın amacı ise başlıkta da belirttiğimiz gibi araçlarda yakıt tüketimini azaltmak için ne yapılması gerektiğine dairdir.

Bir araç sahibiyseniz vergiler, bakım maliyeti gibi pek çok giderde sizi bekliyor dolayısıyla burada yakıttan tasarruf ettiğiniz zaman daha özgür sürüşler sizi bekliyor olacak. Peki araçta tasarruf yapmanın yolları nelerdir?

Lastiklerin Havası

Aracınızda lastik basıncı çok önemli çünkü yakıt tüketimini ciddi anlamda etkiliyor. Bunun içinde düzenli olarak araçlarınızda lastiklerinizin hava basıncını kontrol etmelisiniz. Lastiklerin teknik özellikleri arasında her ay 2 psi doğal olarak indiği bilinir.

Dolayısıyla siz aracınızın lastiğini kontrol etmezseniz bir süre sonra onların inmiş olduğunu fark edersiniz. Lastiklerinizin basınçların düzenli olarak kontrol etmek lastiklerin ömrünü de uzatacağı gibi size ekstra bir tasarruf sağlamış olacaktır.

Aracınızda Gereksiz Yüklerden Kurtulun

Aracınızda gereksiz yük bulundurmamalısınız. Çünkü ağır bir araç daha fazla güç harcayacağından dolayı daha fazla yakıt tüketecektir. Özellikle de şehir içi trafiğinde aracınızın yüklü olması daha fazla yakmasını sağlayacaktır.

Klima ve Klima Gazı Kontrolü

Aracınızda klima bulunuyorsa bu sistemin her 2 yılda bir kontrol edilmesini ve gazının doldurulmasını sağlamalısınız. Klima sisteminin içerisindeki gaz miktarı düşük olursa yeterli soğutmayı yapamayacak ve araç içerisinde oluşan sıcak hava klima motorunun daha fazla çalışmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla bu da aracın motoruna daha fazla yük bineceği anlamına gelecek ve otomatik olarak aracınız daha fazla yakmaya başlayacaktır.

Lastiklerinizin Balans Kontrolü

Yukarıda lastiklerin basınçlarından bahsetmiştik ancak en az onlar kadar balans kontrolünün de yapılması gerekiyor. Aracınızın lastik basınçlarının yılda 1 kez mutlaka yapılması gerekir. Bu sayede lastiklerin ömrünü uzatmış olacaksınız ve aracınız seyahat halindeyken lastik ile yol arasında sürtünmeyi daha azaltmış olacaksınız. Tavsiyemiz araçlarınızın lastiklerini söküp taktığınız zaman mutlaka lastik balanslarını yaptırmalısınız.

Düzenli Bakım Şart

Yukarıda yol ile araç arasındaki faktörleri ele aldık ancak bunlar kadar önemli olan bir konuda aracın düzenli bakımlarının yapılmasıdır. Aracınıza düzenli bakım yapma sayesinde motor içerisinde her türlü yağlanmayı da gerçekleştirmiş olursunuz. Dolayısıyla bu da yakıt kontrolünü sağlayacaktır.

Oto Vizyon Nissan Servis olarak düzenli bakımlarınızı aksatmamanızı tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *